Velveeta Shells and Cheese Original Macaroni and Cheese Dinner, 3 ct Pack, 12 oz Boxes
$7.86 – $15.72
- One 3 ct pack of Velveeta Shells & Cheese Original Shell Pasta & Cheese Sauce, 12 oz per box
- Add our shells and cheese to your back to school supplies list
- Try our easy to make mac and cheese with your family’s busy school schedule
- Velveeta melts the creamiest
- Satisfy your cravings with unrestrained pleasure
- Unapologetically go all-in for the cheesy, melty goodness you love best
- An outrageously delicious taste experience
- Velveeta Shells & Cheese includes shell pasta and creamy cheese sauce
- A quick and easy meal that’s ready in 10 minutes – simply boil the shell pasta according to the directions, drain and add the cheese sauce
- Each box contains about 3 servings; about 9 servings total per pack
- SNAP & EBT eligible food item
| Pack Size |
Single ,2 Pack |
|---|
SKU:
Gro-Vel-3-12oz
Category: Groceries
Description
Product details
Shell yeah! Live life to the creamiest with Velveeta Shells & Cheese Pasta. When your drip is as smooth as ours, you don’t waste time when it comes to delicious indulgence. For instant cheesy gratification, our original recipe hits the mark, with iconic, velvety meltability and tender pasta shells that grip the drip like no other. Made with real cheese, Velveeta’s supremely creamy texture and rich, savory taste satisfy your cravings any day of the week. Amp things up by customizing our cheesy pasta with added veggies, meat, toppings or seasonings. Sometimes unnecessary is necessary, so kick back, relax and embrace the flavor, whether it’s in the form of a snack, side dish or entree. Luxuriously convenient, preparing Velveeta Shells and Cheese is a breeze. Simply boil the shell pasta on your stovetop according to the instructions, drain, combine with the included packet of melty cheese sauce and enjoy, unapologetically. Makes approximately 3 servings per box; about 9 servings total per pack. That’s La Dolce Velveeta!
- One 3 ct pack of Velveeta Shells & Cheese Original Shell Pasta & Cheese Sauce, 12 oz per box
- Add our shells and cheese to your back to school supplies list
- Try our easy to make mac and cheese with your family’s busy school schedule
- Velveeta melts the creamiest
- Satisfy your cravings with unrestrained pleasure
- Unapologetically go all-in for the cheesy, melty goodness you love best
- An outrageously delicious taste experience
- Velveeta Shells & Cheese includes shell pasta and creamy cheese sauce
- A quick and easy meal that’s ready in 10 minutes – simply boil the shell pasta according to the directions, drain and add the cheese sauce
- Each box contains about 3 servings; about 9 servings total per pack
- SNAP & EBT eligible food item
Reviews (0)
Be the first to review “Velveeta Shells and Cheese Original Macaroni and Cheese Dinner, 3 ct Pack, 12 oz Boxes” Cancel reply
Ingredients
ENRICHED MACARONI PRODUCT (WHEAT FLOUR, NIACIN, FERROUS SULFATE [IRON], THIAMIN MONONITRATE [VITAMIN B1], RIBOFLAVIN [VITAMIN B2], FOLIC ACID), CHEESE SAUCE (WHEY, CANOLA OIL, CHEDDAR CHEESE [MILK, CHEESE CULTURE, SALT, ENZYMES], WHEY PROTEIN CONCENTRATE, MILK, MILK PROTEIN CONCENTRATE, SODIUM PHOSPHATE, CONTAINS LESS THAN 2% OF SALT, LACTIC ACID, SODIUM ALGINATE, SORBIC ACID AS A PRESERVATIVE, OLEORESIN PAPRIKA [COLOR], ENZYMES, CHEESE CULTURE, ANNATTO EXTRACT [COLOR], MILKFAT, NATURAL FLAVOR).
Directions
Instructions
Make Velveeta shells & cheese tonight! 1. Boil: 1-1/2 qt. (6 cups) water in saucepan. Stir in shell pasta; cook 8 to 10 min. or until tender, stirring occasionally. Note: Do not overcook pasta. 2. Drain: Pasta. Do not rinse. Return to pan. 3. Add: Cheese sauce; mix well. Makes about 3 servings.
Safe Handling Instructions
Refer to product label if applicable
Related products
Cheez-It Original Baked Snack Crackers 1.5 oz., 45 pk
$14.98
Frito-Lay Classic Snack Mix Variety Pack,42 Count
$19.98
Kraft Deluxe Original Cheddar Mac N Cheese Macaroni and Cheese Dinner, 3 ct Pack, 14 oz Boxes
$7.86
- Three 14 oz boxes of Kraft Deluxe Original Macaroni & Cheese Dinner
- Add our deluxe macaroni and cheese to your back to school supplies list
- Try our easy to make mac and cheese with your family's busy school schedule
- Stock up and help yourself to a warm, comforting bowl of our rich and creamy mac and cheese, made with cheddar cheese anytime
- Deliciously real, our sauce is made with real cheese for the ultimate feel-good food
- Hearty, ridged macaroni noodles are covered in creamy cheese to wrap you in comfort and put a smile on your face
- Made with no artificial flavors or dyes, Kraft Deluxe Macaroni and Cheese lifts you up and makes you happy inside
- Do more of what you enjoy, so elevate your bowl of mac and cheese with ingredients that bring you joy, like veggies, protein or seasonings
- Our deluxe boxed macaroni and cheese is a quick and easy dinner, so grab a spoon, fill your belly and feed your soul
- Each box makes about 4 servings; 12 servings total per pack
- Kraft Deluxe Mac and Cheese has new packaging, but the same delicious taste
Nature Valley Sweet and Salty Nut Almond Granola Bars, 36 ct
$11.98
- Made with 100% whole-grain oats and crunchy almonds
- This chewy granola bar is coated in honey-roasted almond butter
- Sweet and salty snack or anytime treat
- Great on-the-go snack
- Just the right combination of sweet and savory
- 160 calories per bar
- No artificial flavors, colors or sweeteners
- Convenient package for snacking
- Box Tops for Education on package
- Labeled for c-store and vending
Pringles Snacks Stacks Variety Pack Chips, 48 pk
$18.74
- Pack of 48 Pringles snacks, 12 of each flavor: Original Pringles, Cheddar Cheese Flavored Pringles, and Sour Cream & Onion Flavored Pringles
- Perfect for game time, school snacks, office treats, and lunchboxes
- Delicious, crispy, and never greasy for a satisfying snacking routine
- Experience the classic flavor and satisfying crunch of Pringles Potato Crisps
Tyson Honey BBQ Chicken Strips, 1.56 lb Bag (Frozen)
$8.47
- One 25 oz resealable package of Tyson Honey BBQ Chicken Strips
- Fully cooked regular breaded chicken strips glazed in sweet and smoky Honey BBQ flavored sauce
- Contains 12 grams of protein per 3 oz serving
- The perfect ready to eat crowd pleaser for quick weeknight meals
- Made with white meat chicken
- Fully cooked and ready in minutes in a microwave or conventional oven, keep frozen
Tyson Perfectly Crispy Chicken Strips, 1.56 lb Bag (Frozen)
$8.47
- One 25 oz package of Tyson Perfectly Crispy Chicken Strips
- Fully cooked chicken strips made with natural, minimally processed chicken raised with No added hormones or steroids
- Chicken fritters have 13 grams of protein per serving
- These frozen chicken strips are fully cooked and ready to eat
- Heat pre cooked chicken strips for convenient frozen family meals
- Resealable bag for easy storage
Tyson Restaurant Style Garlic Parmesan Crispy Wings, 16 oz Bag
$8.47
- One 16 oz bag of Tyson Restaurant Style Garlic Parmesan Crispy Wings
- Deliciously crispy on the outside and tender and juicy on the inside, just like at your favorite restaurant
- Our fully cooked dry rubbed wings are seasoned with garlic and Parmesan cheese
- Seasoned with flavors to satisfy the entire family, our wings are craveable on their own or perfect for dipping in your preferred sauce
- Easily prepare our fully cooked wings in your air fryer or oven
- Perfect for dinner, snacking, get-togethers and game day gatherings
- Our chicken is raised with no added hormones or steroids
- Our wings are an excellent source of protein with 16 grams of protein and 3 net carbs per serving
- Each bag of frozen wings contains about 3.5 servings
- Keep our 16 oz resealable bag of Tyson wings frozen until ready to prepare
- These delicious regular crispy wings come in a plastic bag to meet your sustainability needs.

Reviews
There are no reviews yet.